| Model | [UQT-U6-PLUS] Access Point UBIQUITI UniFi (U6-PLUS) Wireless Dual Band Wi-Fi 6 |
| Hardware : | |
| Networking interface | (1) GbE RJ45 port |
| Managementinterface | Ethernet |
| Power method | PoE |
| Supported voltage range | 44–57V DC |
| Max. power consumption | 9W |
| Max. TX power | 2.4 GHz/ 23 dBm |
| 5 GHz / 23 dBm | |
| MIMO | 2.4 GHz / 2 x 2 |
| 5 GHz / 2 x 2 | |
| Throughput rate | 2.4 GHz / 573.5 Mbps |
| 5 GHz / 2402 Mbps | |
| Antenna gain | 2.4 GHz / 3 dBi |
| 5 GHz / 5.4 dBi | |
| LED | White/blue |
| Button | Factory reset |
| Mounting | Wall/ceiling (included) |
| Operating temperature | - 30 to 60° C (-22 to 140° F) |
| Operating humidity | 5 to 95% noncondensing |
| Certications | CE, FCC, IC |
| Software : | |
| WiFi standards | 802.11a/b/g |
| WiFi 4/WiFi 5/WiFi 6 | |
| Wireless security | WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2/WPA3) |
| BSSID | 8 per radio |
| VLAN | 802.1Q |
| Advanced QoS | Per-user rate limiting |
| Guesttrafc isolation | Supported |
| Zero wait DFS | Not supported |
| Concurrent clients | 300+ |
| Mechanical : | |
| Dimensions | Ø160 x 33 mm (Ø6.3 x 1.3") |
| Weight | Without mount: 338 g (0.75 lb) |
| With mount: 413 g (0.91 lb) | |
| Enclosure materials | Top cover: polycarbonate |
| Bottom cover: aluminum | |
| Mount materials | ABS, SGCC steel |
| Warranty | 1 Year. Carry-in |