| Model | "Storage" QNAP TS-462-4G 4-Bay NAS (TS-462-4G) |
| Form Factor | Tower |
| CPU | Intel® Celeron® N4505 2-core/2-thread processor, burst up to 2.9 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit x86 |
| Graphic Processors | Intel® UHD Graphics |
| Floating Point Unit | Yes |
| Encryption Engine | Yes (AES-NI) |
| Hardware-accelerated Transcoding | Yes |
| System memory | 4GB RAM |
| Maximum Memory | 4GB |
| Flash Memory | 4GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bay | 4 x 3.5-inch SATA 6Gb/s |
| Drive Compatibility | 3.5-inch SATA hard disk drives |
| 2.5-inch SATA solid state drives | |
| RAID Type | 4-bay: JBOD, Single, RAID 0, 1, 5, 6, 10 |
| Hot-swappable | Yes |
| M.2 Slot | 2 x M.2 2280 PCIe Gen 3 x1 |
| SSD Cache Acceleration Support | Yes |
| 2.5 Gigabit Ethernet Port (2.5G/1G/100M) | 1 (2.5G/1G/100M/10M) |
| 5 Gigabit Ethernet Port (5G/2.5G/1G/100M) | Optional via PCIe expansion card |
| 10 Gigabit Ethernet Port | Optional via PCIe expansion card |
| PCIe Slot | 1 |
| Slot 1: PCIe Gen 3 x2 | |
| Card dimensions for PCIe slot:190 x 68.9x 18.76 mm / 7.48 x 2.71 x 0.74 inches. | |
| USB 2.0 port | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Port | 2 x Type-A |
| HDMI™ Output | 1, HDMI™ 2.1 (up to 4096 x 2160 @ 60Hz) |
| LED Indicators | Power/Status, LAN, USB, HDD1-4 |
| Buttons | Power, USB copy, Reset |
| Power Supply Unit | 90W adapter, 100-240V |
| Fan | 1 x 120mm, 12VDC |
| Dimensions (HxWxD) | 165 × 170 × 226.5 mm |
| Weight (Net) | 2.88 kg |