| Model | "Storage" QNAP TS-262 2-Bay NAS (TS-262-4G) |
| Form Factor | Tower |
| CPU | Intel® Celeron® N4505 2-core/2-thread processor, burst up to 2.9 GHz |
| Memory | 4 GB RAM |
| Flash Memory | 4GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bay | 2 x 3.5-inch SATA 6Gb/s |
| Drive Compatibility | 3.5-inch SATA hard disk drives |
| 2.5-inch SATA solid state drives | |
| RAID Type | 2-bay: JBOD, Single, RAID 0, 1 |
| Hot-swappable | Yes |
| M.2 Slot | 2 x M.2 2280 PCIe Gen 3 x1 |
| SSD Cache Acceleration Support | Yes |
| 2.5 Gigabit Ethernet Port (2.5G/1G/100M) | 1 (2.5G/1G/100M/10M) |
| 5 Gigabit Ethernet Port (5G/2.5G/1G/100M) | Optional via PCIe expansion card |
| 10 Gigabit Ethernet Port | Optional via PCIe expansion card |
| PCIe Slot | Slot 1: PCIe Gen 3 x2 |
| USB 2.0 port | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Port | 2 x Type-A |
| HDMI Output | 1, HDMI 2.0 (up to 4096 x 2160 @ 60Hz) |
| Power Supply | 65W adapter |
| Dimensions (HxWxD) | 168 × 105 × 226 mm |
| Weight (Net) | 1.55 kg |