| Model | HPE ProLiant DL320 Gen11 4510 2.4GHz 12c 1P 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x800W PS AP Server |
| Product Number | P81571-375 |
| Form Factor | 1U Rack |
| CPU | Intel Xeon-Silver 4510 2.4GHz 12-core 150W |
| Number of CPU | One with standard heatsink |
| Memory | 64GB (2x32GB, 5600 MT/s) |
| Network Controller | Broadcom BCM5720 Ethernet 1Gb 2-port BASE-T Adapter |
| Storage Controller | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Included Drives | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Optical Drive | None included, optional HPE 9.5mm SATA DVD-RW Optical Drive or HPE Mobile USB DVD-RW Drive |
| Expansion Slots | 1 x16 FHHL PCIe Gen5; 1 OCP 3.0 Slot as default. 1 x16 FHHL PCIe Gen5 optional. |
| Power Supply | 2x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Fans | 7x High Performance Fans |
| Management | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); |
| HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) | |
| Rail Kit | HPE Easy Install Rail 1 Kit |
| Security | TPM (Trusted Platform Module) |
| Dimensions | 60 x 91.6 x 24.1 cm (23.62 x 36.06 x 9.49 in) |
| Weight | 27.6 kg (60.848 lb) |
| Warranty | 3-Years. parts, 3-Years. labor, 3-Years. On-Site Support With Next Business Day Response. |