| Model | HPE ProLiant DL320 Gen11 3508U 2.1GHz 8c 1P 1x16GB-R 4LFF MR408i-o 2x8TB HDD 2x500W PS AP Server |
| Product Number | P81570-375 |
| Form Factor | 1U Rack |
| CPU | Intel Xeon-Bronze 3508U 2.1GHz 8-core 125W |
| Number of CPU | One with standard heatsink |
| Memory | 16GB (1x16 GB, 5600 MT/s) |
| Network Controller | Broadcom BCM5720 Ethernet 1Gb 2-port BASE-T Adapter |
| Storage Controller | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Included Drives | 2x HPE 8TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF LP 1-year Warranty 512e Multi Vendor HDD |
| Optical Drive | None included, optional HPE 9.5mm SATA DVD-RW Optical Drive or HPE Mobile USB DVD-RW Drive |
| Expansion Slots | 1 x16 FHHL PCIe Gen5; 1 OCP 3.0 Slot as default. 1 x16 FHHL PCIe Gen5 optional. |
| Power Supply | 2x HPE 500W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Fans | 7x High Performance Fans |
| Management | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); |
| HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) | |
| Rail Kit | HPE ProLiant DL3XX Gen11 Easy Install Rail 2 Kit |
| Security | TPM (Trusted Platform Module) |
| Dimensions | 60 x 91.6 x 24.1 cm (23.62 x 36.06 x 9.49 in) |
| Weight | 27.6 kg (60.848 lb) |
| Warranty | 3-Years. parts, 3-Years. labor, 3-Years. On-Site Support With Next Business Day Response. |