| Model | HPE ProLiant DL320 Gen11 3408U 1.8GHz 8-core 1P 16GB-R 8SFF 500W PS Server |
| Product Number | P57686-B21 |
| Form Factor | 1U Rack |
| CPU | Intel® Xeon® Bronze 3408U (8-Core, 1.8 GHz, 125W) |
| Number of CPU | One processor (Support 1 CPU) |
| Processor speed | 3.7 GHz maximum, depending on processor |
| Memory | 16GB UDIMM DDR5 4800 MT/s (1x 16GB) & 15 DDIMM Blanks |
| Network Controller | HPE embedded 2-port 1 GbE Ethernet adapter |
| Storage Controller | Embedded SATA controller (AHCI or Intel SATA software RAID controller) |
| Disk Drive | None |
| Chassis | 8 SFF |
| Optical Drive | No Optical Drive (Optional) |
| PCIe Slots | 2 x16 FHHL PCIe Gen5; 1 OCP 3.0 Slot |
| Power Supply | 1 x 500W Platinum |
| System fan features | Wide range of speeds, cabling, chipsets and form factors (PCIe stand-up adapter and OCP3.0). Please |
| refer to the QuickSpecs for network card choices. | |
| Management | HPE iLO6 |
| Security | TPM (Trusted Platform Module) |
| Minimum dimensions ( H x W x D) | 4.28 x 43.46 x 60.51 cm 1.69 x 17.11 x 23.82 in |
| Weight | 12.00 kg (26.45 lb): One Drive, one DIMM, one PCIe card, one processor, |
| one heatsink, one power supply, five fans, and two fan blanks. | |
| Warranty | 3-Year Standard Warranty Next Business Day Support (Parts, Labor, Onsite) |