| Model | TS5410RN (4-BAY RACKMOUNT) |
| CPU | Annapurna Labs® Alpine Processor AL314 (1.7GHz Quad-Core) |
| Memory | 4 GB DDR3 with ECC |
| Standards Compliance | IEEE802.3an (10GBASE-T), IEEE802.3bz (5GBASE-T/2.5GBASE-T), IEEE802.3ab (1000BASE-T),IEEE802.3u (100BASE-TX), |
| IEEE802.3 (10BASE-T) | |
| Number of Drives | 4 |
| Capacity Range | 8, 16, 24 TB |
| Drive Interface | SATA 6 Gbps |
| Supported RAID | 0/1/5/6/10/ JBOD (Individual Disks) |
| Standards Compliance | USB 3.0 |
| Number of Ports | 3x USB 3.0 |
| Power Consumption | Max 100W |
| Number of Ports | 1 (10GBASE-T), 2 (1000BASE-T) |
| Data Transfer Rates | 10 Gbps / 1000 Mbps / 100 Mbps / 10 Mbps |
| Supported Protocols | TCP/IP |
| Network File Services | CIFS/SMB, AFP, FTP, SFTP, NFS, SNMP |
| Connector Type | RJ-45 |
| Dimensions (LxWxH) | 23.03 x 21.26 x 7.87 in |
| Weight | 23.37 lbs |