| Model | "UPS" Eaton DX-RT 10Ki Online double-conversion Rack and Tower |
| Display | Graphical LCD + LED indicator |
| SKU | 9104-32686EA2 |
| Rating (VA/W) | 10000VA/10000W |
| Power Factor | 1 |
| Technology | On-line double conversion |
| Input voltage range | 110VAC~275VAC |
| Input frequency range | 40~70Hz |
| Efficiency | double conversion mode 95%; ECO mode 98% |
| Output Connection | Hardwired |
| Output voltage | 208 / 220 / 230 / 240VAC (default 220VAC) |
| Voltage variation | ±1% |
| Output frequency (battery mode) | (50/60±0.1)Hz |
| Overload capacity | 105%~125% for 10 minutes; 125%~150% for 30 seconds |
| Type | Valve-controlled maintenance-free lead-acid type |
| Battery voltage | 16pcs default (20pcs optional) |
| Backup time - Full load/ 50% load (PF=0.9) | 2 minutes / 8 minutes |
| Charger current | 0~4A (default 2A) |
| Maintenance bypass switch | Built-in |
| Operating temeprature | 0 to 40°C |
| Communication | Communication card slot, Dry contact, EPO port, USB port, RS232 port |
| Options | Rack mounting rail, EBM, PDU, Network-M3, INDGW-M2, Relay-MS cards, centralized monitoring |
| software IPM, parallel kit | |
| EMC | IEC/EN 62040 -2, FCC Class B, CISPR22 Class B |
| Approvals | CE |
| Dimensions (W x D x H) | 443 x 570 x 87 mm. / EBM 399 x 330 x 190 mm |
| Weight | 14.5Kg/ EBM 45.5kg |
| Warranty | 3 Years. On-Site |