| Model | [NX-2K] UPS “Delta” Amplon Family N Gen3 Series |
| Output Power Capacity | 2000VA/1800W |
| Topology | Online Double-Conversion |
| INPUT : | |
| Nominal Voltage | 220/230 Vac, 1 phase 2 Wire (1PH+PE) |
| Voltage Range | 180~285 Vac (full load); 120~180 Vac (with derating to 60~100 %) |
| Frequency | 50/60 Hz ± 10 Hz |
| Power Factor | > 0.99 (full load) |
| Connection | IEC C14 x1 |
| OUTPUT : | |
| Nominal Voltage | 208(1), 220, 230, 240 Vac |
| Voltage Regulation | ±1 % |
| Frequency | 50/60 Hz ± 3 Hz |
| Total Harmonic Distortion (THDv) | ≤ 3 % (linear load) |
| Power Factor | 0.9 |
| Connection | IEC C13 x4 |
| Overload Capability | ≤ 105 %: continuous; 106~110 %: 10 mins.; 111~130 %: 30 s.; 131~150 %: 3 s.; > 150 %: immediately |
| Current Crest Ratio | 3:01 |
| EFFICIENCY : | |
| Online Mode | Up to 90 % |
| ECO Mode | Up to 95 % |
| BATTERY : | |
| Battery Type | VRLA |
| Nominal Voltage | 48 Vdc |
| Quantity | 4 pcs |
| Charge Current | 1A |
| COMMUNICATION INTERFACE : | |
| Display | LCD screen with LED indicators |
| Port | USB, RS-232, mini slot (option for mini SNMP, mini Modbus and mini relay I/O card) |
| Audible Alarm | Battery mode, Low battery, Overload, Fault, Bypass mode |
| ENVIRONMENT : | |
| Dimensions (W x D x H) | 145 x 397 x 220 mm |
| Net Weight | 16.8 kg |
| Packing Dimensions (W x D x H) | 230 x 590 x 355 mm |
| Packing Weight | 18.6 kg |
| ENVIRONMENT : | |
| Operating Temperature | 0 to 50 °C (40~50 °C de-rating to 70 % load) |
| Humidity | 20~90 % (non-condensing) |
| Audible Noise | < 45 dB |
| Altitude | 0-4,000 m (derating 1 %/100 m from 1,000-4,000 m) |
| Storage Temperature | -20 to +50 °C |
| Ingress Protection | IP20 |
| Warranty | 3 Years On-site |