| Model | [SRVL6KRILRK] APC Easy UPS On-Line, 6kVA/6kW, Lithium-ion, |
| Rack/Tower 5U, 230V, 1 Hard wire (1P+N+E) outlet, Intelligent Card Slot, | |
| Extended runtime, W/rail kit | |
| UPS Series | Easy Lithium |
| Topology | Double conversion online |
| Output : | |
| Output power capacity | 6000VA / 6000Watts |
| Nominal output voltage | 230V |
| Wave Type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 4 Hz sync to mains |
| Output Connection Type | Hard wire 3-wire (1P + N + E) 1 |
| Efficiency | 93.5 % (full load) |
| Input : | |
| Input Voltage Limits | 186...300 V full load |
| 120...300 V 60 % load | |
| Network Frequency | 40...70 Hz auto-sensing |
| Runtime (Half Load/ Full Load) | 1 hours/ 35 min |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Colour | Black with silver front bezel |
| Net (HxWxD) | 21.7 x 43.8 x 68.5cm |
| Net weight | 69.2 kg |
| Rack height | 5U |
| Warranty | 5 Years. On-Site 8×5 |