| Model | [SRVL3KRIRK] APC Easy UPS On-Line, 3kVA, Lithium-ion, Rack/Tower 2U, 230V, |
| 6 IEC C13 + 1 IEC C19 outlets, Intelligent Card Slot, W/ rail kit | |
| UPS Series | Easy Lithium |
| Topology | Double conversion online |
| Output : | |
| Output power capacity | 3000VA / 2700Watts |
| Nominal Harmonic Distortion | 230V |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
| Waveform type | Pure sine wave |
| Output connections | 6 IEC 60320 C13 |
| 1 IEC 60320 C19 | |
| Efficiency | 90 % (full load) |
| Input : | |
| Main Input Voltage | 230V |
| Input frequency | 40...70 Hz auto-sensing |
| Input Connection Type | IEC 60320 C20 |
| Input Voltage Limits | 160...300 V full load |
| 110...300 V 60 % load | |
| Runtime (Half Load/ Full Load) | 18 min / 9 min |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Colour | Black with silver front bezel |
| Net (HxWxD) | 8.6 x 43.8 x 63.2 cm |
| Net weight | 21.2 kg |
| Rack height | 2U |
| Warranty | 5 Years. On-site 8×5 |