| Model | [SRVL2KRILRK] APC Easy UPS On-Line, 2000VA, Lithium-ion, Rack/Tower 4U, 230V |
| 6 IEC C13 outlets, Intelligent Card Slot, Extended runtime, W/ rail kit | |
| UPS Series | Easy Lithium |
| Topology | Double conversion online |
| Output : | |
| Output power capacity | 2000VA / 1800Watts |
| Nominal output voltage | 230V |
| Wave Type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
| Output Connection Type | (6) IEC 60320 C13 |
| Efficiency | 90 % (full load) |
| Input : | |
| Input Voltage Limits | 160...300 V full load |
| 110...300 V 60 % load | |
| Network Frequency | 40...70 Hz auto-sensing |
| Input Connection Type | IEC 60320 C20 |
| Runtime (Half Load/ Full Load) | 2 hours/ 1 hours |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Colour | Black with silver front bezel |
| Net (HxWxD) | 17.2 x 43.8 x 61.6cm |
| Net weight | 37.1 kg |
| Rack height | 4U |
| Warranty | 5 Years. On-Site 8×5 |