| Product feature | SMT750I |
| Output : | |
| Power Capacity | 500W/750VA |
| Nominal Output Voltage | 230V |
| Output Frequency | 47-53 Hz for 50 Hz nominal; 57-63Hz for 60 Hz nominal |
| Wave Form Type | Sine wave |
| Output Connections | (6) IEC320 C13 |
| Input : | |
| Nominal Input Voltage | 230V |
| Input Voltage Range for main operations (Max adjustable range) | 160-285V (151-302V) |
| Input Frequency | 50/60 Hz +/-3 Hz (auto sensing) |
| Input Connection | IEC320 C14 |
| Batteries and Runtime : | |
| Battery Type | Maintenance-free sealed lead-acid battery with suspended electrolyte, leak proof |
| Typical Backup Time at 1/2 Load (min) | 16 min |
| Typical Backup Time at full Load (min) | 5 min |
| Replacement Battery | RBC48 |
| Communication and Management : | |
| Interface Ports | Serial (RJ45), USB and Smart-Slot |
| Control Panel and audible alarms | Alpha-numeric LCD display with LED status indicators; alarm on battery, distinctive low battery alarm and configurable delays |
| Emergency Power off (EPO) | Optiona |
| Surge Protection and Filtering : | |
| Surge Energy Rating | 540J |
| Filtering | Full time multi-pole noise filtering: 0.3% IEEE surge let-through, zero clamping response time, meets UL1449 |
| Physical : | |
| Maximum Height cm (in) | 16.1cm (6.3 in) |
| Maximum Width cm (in) | 13.8 cm (5.4 in) |
| Maximum Depth cm (in) | 36.3 cm (14.3 in) |
| Net Weight kg (lbs) | 13.2 kg (29 lbs) |
| Conformance : | |
| Regulatory | C-tick, CE, EN 50091-1, EN 50091-2, VDE |
| Warranty | 3 years electronics, 2 years battery |