| Model | APC Easy UPS, 650VA, Floor/Wall Mount, 230V, 4x Universal outlets, AVR |
| SKU | BV650I-MST |
| Output : | |
| Power Capacity | 650VA/ 375Watts |
| Output Voltage on Battery | 230VAC +/- 10% |
| Output Frequency Range (sync mode) | 50 Hz or 60 Hz +/- 1 Hz |
| Topology and output waveform | Line interactive |
| Output Connections | (6) IEC battery backup outlets |
| Input : | |
| Input Voltage Range | 170-280 (V) |
| AC Input Fuse | 5A |
| Cord Length | 1.5 (m) |
| Input Connection | IEC |
| Battery Type (maintenance-free) | 12 V / 7 AH x 1 |
| Typical Recharge Time | 6-8 hours |
| Runtime Estimates | 240 W Runtime 2min |
| 120 W Runtime 10 min | |
| Physical & Warranty : | |
| Dimensions | 9.25 cm x 16.05 cm x 30.5 cm |
| Net weight | 4.5 kg |
| Warranty | 2 Years |