| Features | APC Easy UPS Line-interactive SMV 3000VA 230V, Universal Outlet (SMV3000I-MS) |
| Max Configurable Power (Watts) | 3000VA/ 2100Watts |
| Output Frequency (sync to mains) | 50/60 Hz +/- 1 Hz Unsynchronised |
| Load Crest Factor | 3:01 |
| Topology | Line interactive |
| Waveform type | Sine wave |
| Transfer Time | 2-6 ms typical : 12 ms maximum |
| Input frequency | 45 - 65 Hz +/- 0.1 Hz Auto-sensing |
| Input voltage range for main operations | 165 - 290V |
| Number of Power Cords | 1 |
| Other Input Voltages | 220V, 240V |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Typical recharge time | 4hour(s) |
| Nominal Battery Voltage | 48 V |
| Expected Battery Life (years) | 3-5 |
| Battery Charge Power (Watts) | 99 Watts |
| Battery Volt-Amp-Hour Capacity | 432 |
| Interface Port(s) | USB |
| Audible Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| Dimensions (H x W x D) | Maximum Height 240MM, 24.0CM |
| Maximum Width 180MM, 18.0CM | |
| Maximum Depth 455MM, 45.5CM | |
| Weight | Net Weight 25.2KG |