| Features | APC Back-UPS Pro for Gaming, 2200VA/1320W, Tower, 230V, 3xUniversal and 3x IEC C13 outlets, RGB Lights, |
| Pure Sine Wave, Midnight (Black) | |
| SKU | BGM2200B-MSX |
| Main: | |
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Other Input Voltage | 230 V |
| Main Output Voltage | 230 V 1 phase |
| Rated power in W | 1320 W |
| rated power in VA | 2200 VA |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
| Input Connection Type | C19/C21 |
| output connection type | 3 IEC 60320 C13 surge |
| 3 universal surge | |
| Cable length | 1.5 m |
| Number of cables | 1 |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Range of product | Back-UPS Pro |
| Batteries & Runtime : | |
| Run Time | 28 Sec. Full Load |
| Efficiency | LoadEfficiency (50%) 98.9 % |
| Number of battery filled slots | 1 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 16 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery voltage | 24 V |
| Overcurrent protection | 15 A |
| Battery charger power | 12 W rated |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Input : | |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz |
| Plug standard | C19/C21 |
| Input voltage limits | 168...302 V |
| Maximum input current | 0 |
| Switching current capacity | 15 A |
| Input harmonic distortion | Less than 3 % for full load |
| Input protection type | Circuit breaker |
| Output : | |
| Maximum configurable power in W | 1320 W |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Sine wave | 0:30:00 |
| Half load runtime | 0:04:19 |
| Maximum configurable power in VA | 2200 VA |
| Transfer time | 8 ms typical : 10 ms maximum |
| Environmental : | |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -15…40 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…3048 m |
| Acoustic level | 45 dBA |
| IP degree of protection | IP20 |
| Packing Units : | |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 15.5 cm |
| Package 1 Width | 35.5 cm |
| Package 1 Length | 48 cm |
| Package 1 Weight | 14.82 kg |
| Warranty | 2 Years. |