| Product feature | SMT2200RMI2U |
| Output : | |
| Power Capacity | 1980W/2200VA |
| Nominal Output Voltage | 230V |
| Output Frequency | 47-53 Hz for 50 Hz nominal; 57-63Hz for 60 Hz nominal |
| Wave Form Type | Sine wave |
| Output Connections | (8) IEC320 C13 & (1) IEC320 C19 |
| Outlets arranged in two groups of which one is controllable | |
| Input : | |
| Nominal Input Voltage | 230V |
| Input Voltage Range for main | 160-285V (151-302V) |
| operations (Max adjustable range) | |
| Input Frequency | 50/60 Hz +/-3 Hz (auto sensing) |
| Input Connection | IEC-320 C20, Schuko CEE 7 / EU1- 16P, British BS1363A |
| Batteries and Runtime : | |
| Battery Type | Maintenance-free sealed lead-acid battery with suspended electrolyte, leak proof |
| Typical Backup Time at 1/2 Load (min) | 10.1 min |
| Typical Backup Time at full Load (min) | 5.2 min |
| Replacement Battery | RBC43 |
| Communication and Management : | |
| Interface Ports | Serial (RJ45), USB and Smart-Slot |
| Control Panel and audible alarms | Alpha-numeric LCD display with LED status indicators; alarm on battery, distinctive low battery alarm and configurable delay |
| Emergency Power off (EPO) | Yes |
| Surge Protection and Filtering : | |
| Surge Energy Rating | 480 J |
| Filtering | Full time multi-pole noise filtering: 0.3% IEEE surge let-through, zero clamping response time, meets UL1449 |
| Physical : | |
| Maximum Height cm (in) | 8.6 cm (3.39 in) |
| Maximum Width cm (in) | 48 cm (18.9 in) |
| Maximum Depth cm (in) | 68.3 cm (26.9 in) |
| Net Weight kg (lbs) | 42.31 kg (93 lbs) |
| Conformance : | |
| Regulatory | C-tick, CE, EN 50091-1, EN 50091-2, VDE |
| Warranty | 3 years electronics, 2 years battery |