| Model | "Server” HPE ProLiant DL20 Gen11 Xeon 2436/16GB/4-Bay SFF |
| Product Number | P65396-B21 |
| Form Factor | 1U Rack |
| CPU | Intel® Xeon® E-2436 (6 core, 2.9 GHz, 65W) |
| Number of CPU | One processor |
| Memory | 16GB (1x16GB UDIMM, 4800 MT/s) |
| Network Controller | HPE embedded 1GB 4-port BCM5719 Network Adapter |
| Storage Controller | Embedded Intel VROC SATA software RAID (Notes:SATA only) |
| Disk Drive | None ship as standard |
| Expansion Slots | 1x PCIe 5.0 CEM slot, 1 Internal OCP Storage Controller slot, 1 External OCP |
| 3.0 Network Controller slot | |
| Internal Storage | 4 SFF HDD Bays (Hot Plug) |
| Optical Drive | DVD-ROM, DVD-RW |
| PCIe Slots | Upgradeable to 3rd slot in HH (or remove Slot 2 bracket to be FH at Slot 3) in a 2nd processor configuration. |
| All PCIe Slos are in design with up to 9.5" length. | |
| Power Supply | 1x HPE 500W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Fans | 3x high performance non-hot plug and non-redundant fans |
| Management | HPE iLO 6 |
| Security | TPM (Trusted Platform Module) |
| Dimensions ( H x W x D) | 4.29 x 43.46 x 75.31 cm cm. |
| Weight | 14.56 kg (32.1 lb) |
| Warranty | 3-Years parts, 3-Years labor, 3-Years onsite support with next business day response. |