| Model | "Server” HPE ProLiant DL20 Gen11 6333P 3.1GHz 6c 1P 1x16GB-U 4SFF MR408i-o 2x600GB HDD 1x500W PS AP Server |
| Product Number | P84638-375 |
| Form Factor | 1U Rack |
| CPU | Intel Xeon 6333P 3.1GHz 6-core 65W |
| Number of CPU | One processor |
| Memory | 16GB (1x16GB UDIMM, 4800 MT/s) |
| Network Controller | HPE embedded 1GB 4-port BCM5719 Network Adapter |
| Storage Controller | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Included Drives | 2x HPE 600GB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-year Warranty Multi Vendor HDD |
| Optical Drive | None |
| Expansion Slots | 1x PCIe 5.0 CEM slot, 1 Internal OCP Storage Controller slot, 1 External OCP 3.0 Network Controller slot |
| Power Supply | HPE 500W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Ki |
| Fans | 3x High Performance Fans |
| Management | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); |
| HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) | |
| Rail Kit | HPE Easy Install Rail 12 Kit |
| Security | TPM (Trusted Platform Module) |
| Dimensions (H x W x D) | 4.32 x 43.46 x 37.84 cm / 1.69 x 17.11 x 15.25in |
| Warranty | 3-Years. parts, 3-Years labor, 3-Years On-Site Support With Next Business Day Response. |