| Model | "Server” HPE ProLiant DL20 Gen11 E-2414 2.6GHz 4c 1P 1x16GB-U 2LFF 2x2TB HDD 1x290W PS AP Server |
| Product Number | P81567-375 |
| Form Factor | 1U Rack |
| CPU | Intel Xeon E-2414 2.6GHz 4-core 55W |
| Number of CPU | One processor |
| Memory | 16GB (1x16 GB UDIMM, 4800 MT/s) |
| Network Controller | HPE embedded 1GB 4-port BCM5719 Network Adapter |
| Storage Controller | Embedded Intel VROC SATA software RAID |
| Included Drives | 2x HPE 960GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SS |
| Optical Drive | None |
| Expansion Slots | 1x PCIe 5.0 CEM slot, 1 Internal OCP Storage Controller slot, 1 External OCP 3.0 Network Controller slot |
| Power Supply | 1x HPE ProLiant DL20 Gen10 Plus 290W FIO Power Supply Kit |
| Fans | 3x High Performance Fans |
| Management | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced |
| and HPE OneView Advanced (require licenses) | |
| Rail Kit | HPE Easy Install Rail 12 Kit |
| Security | TPM (Trusted Platform Module) |
| Dimensions ( H x W x D) | 26.8 x 69.4 x 58.6 Cm. (10.55 x 27.32 x 23.07 in) |
| Weight | 11.52 kg (25.397 lb) |
| Warranty | 3-Years. parts, 3-Years labor, 3-Years On-Site Support With Next Business Day Response. |