| Model | "UPS" Cleanline TR-1000 1000VA/1000W Rack-mount Model |
| Power Rating | 1000VA/1000W |
| Technology | True On-Line Double Conversion |
| Input : | |
| Voltage | 110-300Vac at 50% load, 160-300Vac at 100% load |
| Frequency | 50 or 60Hz ±10% |
| Phase | Single phase with ground |
| Power factor | >0.99 @ nominal voltage (100% load) |
| Output : | |
| Voltage | 208/220/230/240Vac |
| Voltage regulation | ±1% |
| Frequency | 50 or 60Hz ±0.1% (Battery mode) |
| Overload recovery | Auto transfer to UPS |
| UPS design technology | True on-line double conversion, full digitized microprocessor controlled |
| Crest factor | 3:01 |
| Harmonic distortion | ≤2% THD (Linear load), ≤4% THD (Non-linear load) |
| Output waveform | Pure sinewave |
| Transfer time | 0 ms |
| Efficiency : | |
| AC mode | >92% |
| Battery mode | >89% |
| ECO mode | >97% |
| Protection and Filtering : | |
| Surge protection | EN/IEC 61000-4-5 Level 3 |
| Overload protection | UPS Automatic bypass if overload between 110% to 130% at 30 seconds and more than 130% at 1.5 seconds |
| Short circuit protection | UPS Output cut off immediately or input fuse/circuit breaker protection |
| Battery : | |
| Type | Sealed, Maintenance-free lead acid batteries |
| Typical recharge time to 90% | 4 hours |
| Management | Self-test |
| Battery protection | Cut off without draining any current when battery is low |
| Cold start (DC start) | Yes |
| Back up time | 15-30 minutes (Depending on computer load) |
| Expansion back up time | Depending on customer required |
| Indicators : | |
| Status | UPS status, Load level, Battery level, Input/output voltage, Remaining backup time, and Fault conditions |
| Audible Alarm : | |
| Battery mode | Sounding every 4 seconds |
| Low battery | Sounding every second |
| Overload | Sounding twice every second |
| Fault | Continuously sounding |
| Environmental : | |
| Operating temperature | 0-40 °c |
| Relative humidity | 0-95% (Non-Condensing) |
| Noise level | <45dB@1 Meter |
| Interface : | |
| Smart RS232 | Software supports windows family, Linux, Sun solarris, IBM aix, Compaq true64, SGI IRIX, FreeBSD, HP-UX and MAC |
| USB | Windows family and MAC OS |
| SNMP(Option) | Power management from SNMP manager and web browser |
| Dimension (DxWxH) : | 410 x 438 x 88mm (2U) |
| Weight : | 13.5kg |