| Features | APC Easy UPS 2200VA, Tower, 230V, 4 NEMA UNIVERSAL Outlets, AVR |
| SKU | BVG2200I-MSN |
| Features : | |
| Topology/ Waveform type | Line Interactive (Automatic Voltage Regulation)/ Stepped sine wave |
| Form factor | Tower |
| Output : | |
| Power rating | 2200 VA/1200 W |
| Power factor | 0.55 |
| Output voltage (on battery) | 230 V |
| Output frequency (on battery) | 50/60 +/- 1 Hz |
| Output connections (Battery backup + Surge) | 4 Schuko/4 Universal/ 4 NEMA Universal |
| Input : | |
| Input voltage | 220 – 240 V |
| Input frequency | 50/60 +/-5 Hz |
| Input connection | Schuko/UK/ NEMA |
| Batteries and Runtime** | |
| Battery type | Maintenance-free sealed lead-acid battery |
| Battery voltage and capacity | 24 V 9 Ah |
| Runtime @ Half load (minutes) | 3.7 Minutes |
| Typical recharge time | 6 to 8 hours recovery to 90% capacity |
| Service Replaceable Battery*** | APCRBC177 |
| Management : | |
| LED indicator | Power button, Online mode (Green On), On battery mode (Green On/Off) |
| Audible alarm | Yes, Buzzer alarm according to UPS status (Online, On battery, Warning, Fault) |
| Circuit breaker | 15A |
| Surge energy rating | 156 J |
| Environment : | |
| Operating temperature | 32...104 °F (0...40 °C) |
| Storage temperature | 5 to 113 °F (-15 to 40 °C) |
| Operating relative humidity | 0...95%, non-condensing |
| Storage relative humidity | 0...95%, non-condensing |
| Operating elevation | 0 to 3000 ft (0 to 1,000 m): Normal operation 3280 to 9842 ft (1,000 to 3,000 m): |
| Output power reduces @ 1% for every 328 ft/100 m increase in height | |
| Storage elevation | 0 to 9842 ft (0 to 3,000 m) |
| Noise level | < 45 dBA |
| Physical : | |
| Net dimension (DxWxH) | 320 x 130 x 182mm / 12.59 x 5.11 x 7.16in |
| Net weight | 10.6kg / 23.4lb |
| Color | Black |
| Fan | No |
| Cord length | 1100 mm/ 1.1m |
| Warranty | 2 Years Carry-in |