| Features | APC Easy UPS 1600VA, Tower, 230V, 4 NEMA UNIVERSAL Outlets, AVR |
| SKU | BVG1600I-MSN |
| Main: | |
| Main Input Voltage | 220...240 V AC 1 phase |
| Other Input Voltage | 230 V |
| Rated power in W | 900 W |
| rated power in VA | 1600 VA |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
| Input Connection Type | NEMA 7.9 A |
| output connection type | Universal |
| Battery type | VRLA |
| Range of product | Easy UPS |
| Batteries & Runtime : | |
| Efficiency | LoadEfficiency (50%) 95.2 % |
| Number of battery replacement quantity | 0 |
| Battery charger power | 14 W indoor use only |
| Battery design life | 3…5 year(s) |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Extended runtime | 0 |
| Input : | |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 5 Hz indoor use only |
| Input protection type | Circuit breaker |
| Output : | |
| Maximum configurable power in W | 900 W |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Stepped approximation to a sinewave |
| Output voltage tolerance | +/- 10 % |
| Full load runtime | 00:08:00 900 W |
| Graph display | 1 |
| Graph start point | 10 |
| Half load runtime | 00:05:30 450 W |
| Transfer time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| Environmental : | |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0...3000 m |
| Ambient air temperature for storage | -15…40 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage altitude | 0…3000 m |
| Acoustic level | < 40 dBA |
| IP degree of protection | IP20 indoor use only |
| Packing Units : | |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 18.2 cm |
| Package 1 Width | 13 cm |
| Package 1 Length | 32 cm |
| Package 1 Weight | 7.2 kg |
| Warranty | 2 Years Carry-in |