| Model Number | BX1400U-MS |
| Output : | |
| Output Capacity | 1400 VA / 700 Watts |
| Output Voltage / Frequency (On utility) | 230V / 50/60+/-3Hz |
| Output Voltage / Frequency (On battery) | 230V +/-8%, 50 or 60 Hz +/-1 Hz (auto-sensing) |
| Output Connections | 4 “universal” outlets and 2 IEC |
| (all with battery backup and surge protection) | |
| Waveform Type | Stepped Approximation to Sine Wave |
| Input : | |
| Input Voltage / Frequency | 150 – 280 V / 50/60Hz +/-3Hz (default:50Hz) |
| Input Connection | 1 x 1.2M power cable with NEMA 5-15P plug |
| 1 x 1.2M CEE22 IEC-IEC Jumper cable | |
| (NEMA-Schuko Adapter for Indonesia) | |
| (NEMA –UK Adapter for Malaysia and Singapore) | |
| Surge Protection : | |
| AC Power Surge Protection | All outlets |
| Data Line Surge Protection | Analog phone line, RJ-11 (single line, 2-wire). |
| For phone, fax, modem, DSL. | |
| Physical : | |
| Unit Dimensions (H x W x D) | 215 x 130 x 336 mm |
| Unit Weight | 12.0 Kg |
| Shipping Dimensions (H x W x D) | 295 x 245 x 440 mm |
| Shipping Weight | 13.0 Kg |
| Color | Black |
| UPC Code | 731304315940 |
| Battery : | |
| Battery Type | Maintenance-free, sealed lead-acid battery, leak proof |
| Battery Size | 12 volt, 7.2 Ah x 2 |
| Management : | |
| Alarms | Visual (LED) and audible alarms |
| Adjustable Sensitivity and Transfer Voltage | Low, Medium (default), High |
| Auto-Shutdown Software | PowerChute Personal Edition |
| (Via USB interface. USB cable not included) | |