| Model | "Server” HPE ProLiant ML110 Gen11 3508U 2.1GHz 8c 1P 1x32GB-R 4LFF 2x2TB HDD 1x500W PS AP Server |
| Product Number | P81566-375 |
| Form Factor | 4.5U Tower. Optional Tower-to-Rack conversion kit (P47394-B21) to convert the unit to a 5.5U Rack-mount server. |
| CPU | Intel Xeon-Bronze 3508U 2.1GHz 8-core 125W |
| Number of CPU | One processor |
| Memory | 32GB (1x32 GB, 5600 MT/s) |
| Network Controller | Embedded 2-Port 1GbE BCM5720 networking ports |
| Storage Controller | Embedded Intel VROC SATA/NVMe |
| Storage | 2x HPE 2TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF LP 1-year Warranty Multi Vendor HDD |
| Optical Drive | Optional DVD-ROM or DVD-RW. Optional via ODD cable Kit. Optional Half-Height RDX, |
| up to 1. Refer to the QuickSpecs for more detail. | |
| Expansion Slots | PCIe Gen5: 2 slots (x16), upgradable to 4 slots (x16); OCP3 with PCIe Gen5: 1 slot (x16) |
| Power Supply | 1x HPE 500W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Fans | 2x Standard Fans |
| Management | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); |
| HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) | |
| Security | TPM (Trusted Platform Module) |
| Warranty | 3-Years parts, 3-Years labor, 3-Years On-Site Support With Next Business Day Response |