| Model | "Server” HPE ProLiant ML110 Gen11 4510 2.4GHz 12c 1P 2x32GB-R MR408i-o 2x480GB SATA SSD 2x800W PS AP Server |
| Product Number | P79761-375 |
| Form Factor | 4.5U Tower. Optional Tower-to-Rack conversion kit (P47394-B21) to convert the unit to a 5.5U Rack-mount server. |
| CPU | Intel Xeon-Silver 4510 2.4GHz 12-core 150W |
| Number of CPU | One processor |
| Memory | 64GB (2x32GB, 5600 MT/s) |
| Network Controller | Embedded 2-Port 1GbE BCM5720 networking ports |
| Storage Controller | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Storage | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Optical Drive | Optional DVD-ROM or DVD-RW. Optional via ODD cable Kit. Optional Half-Height RDX, |
| up to 1. Refer to the QuickSpecs for more detail. | |
| Expansion Slots | PCIe Gen5: 2 slots (x16), upgradable to 4 slots (x16); OCP3 with PCIe Gen5: 1 slot (x16) |
| Power Supply | 2x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Fans | 2x Standard Fans |
| Management | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); |
| HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) | |
| Security | TPM (Trusted Platform Module) |
| Warranty | 3-Year parts, 3-Year labor, 3-Year On-Site Support With Next Business Day Response |