| Model | HPE ProLiant ML110 Gen11 3408U 1.8GHz 8-core 1P 32GB-R VROC 8SFF 800W RPS Server |
| Product Number | P55536-371 |
| Form Factor | 4.5U Tower |
| CPU | Intel® Xeon® Silver 4410Y (12-Core, 2.0 GHz, 150W) |
| Number of CPU | One processor (Max1) |
| Processor speed | 1.8 GHz |
| Memory | 32GB 2Rx8 PC5-4800B-R Smart Kit |
| Network Controller | Embedded 2-Port 1GbE BCM5720 networking ports |
| Storage Controller | Embedded 8 SATA ports controller with Intel® VROC Software RAID. |
| Disk Drive | No HDD |
| Internal Storage | 8SFF SAS/SATA Drive Cage |
| Optical Drive | No Optical Drive (Optional) |
| PCIe Slots | PCIe 5.0: 2 slots (x16), upgradable to 4 slots (x16) OCP 3.0 with PCIe Gen 5.0: 1 slot (x16) |
| Power Supply | 1x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| System fan features | Default with 2 standard fans, non hot-plug. |
| Energy Star | Certified |
| Management | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); |
| HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) | |
| Security | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel® Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon |
| Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Padlock slot and | |
| Kensington Lock slot support. | |
| Warranty | 3-Year Standard Warranty Next Business Day Support (Parts, Labor, Onsite) |