| Model | "Server" HPE ProLiant DL380 Gen11 4510 2.4GHz 12c 1P 2x32GB-R 8SFF NS204i-u MR416i-o 2x800W PS AP Server |
| Product Number | P82653-375 |
| Form Factor | 2U Rack |
| CPU | Intel Xeon-Silver 4510 2.4GHz 12-core 150W |
| Memory | 64GB (2x32GB, 5600 MT/s) |
| Network Controller | Broadcom BCM5719 Ethernet 1Gb 4-port BASE-T OCP3 Adapter for HPE |
| Storage Controller | HPE MR416i-p Gen11 x16 Lanes 8GB Cache PCI SPDM Plug-in Storage Controller HPE NS204i-u Gen11 NVMe Hot Plug Boot |
| (2 X 480 GB NVMe M.2 SSDs) Optimized Storage Device | |
| Included Drives | None ship standard, 8 SFF supported |
| Optical Drive | Optional DVD-ROM Optional via Universal Media Bay External support only |
| Expansion Slots | 3-slots (x8, x16, x8) as standard; upgradeable to 8-slots in a 2 processor configuration |
| Power Supply | 2x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Fans | 6x High Performance Fan |
| Management | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); |
| HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) | |
| Rail Kit | HPE ProLiant DL3XX Gen11 Easy Install Rail 3 Kit |
| Security | TPM (Trusted Platform Module) |
| Dimensions | 8.75 x 44.8 x 72.7. cm / 3.44 x 17.64 x 28.62 in |
| Weight | 16kg/35.27 lbs. |
| Warranty | 3-Years. parts, 3-Years. labor, 3-Years. On-Site Support With Next Business Day Response. |