| Model | "Server" HPE ProLiant DL380 Gen11 6526Y 2.8GHz 16c 2P 8x16GB-R 8SFF MR408i-o 5x600GB HDD 2x800W PS AP Server |
| Product Number | P79771-375 |
| Form Factor | 2U Rack |
| CPU | Intel Xeon-Gold 6526Y 2.8GHz 16-core 195WW |
| Number of Processors | Two with high performance heatsink |
| Memory | 128GB (8x16GB, 5600 MT/s) |
| Network Controller | Broadcom BCM5719 Ethernet 1Gb 4-port BASE-T OCP3 Adapter for HPE |
| Storage Controller | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Included Drives | 5 x HPE 600GB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-year Warranty Multi Vendor HDD |
| Optical Drive | Optional DVD-ROM Optional via Universal Media Bay External support only |
| Expansion Slots | 3-slots (x8, x16, x8) as standard; upgradeable to 8-slots in a 2 processor configuration |
| Power Supply | 2 x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Fans | 4x Standard Fan |
| Management | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); |
| HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) | |
| Rail Kit | HPE ProLiant DL3XX Gen11 Easy Install Rail 2 Kit |
| Security | TPM (Trusted Platform Module) |
| Dimensions | 8.75 x 44.8 x 72.7. cm / 3.44 x 17.64 x 28.62 in |
| Weight | 16kg/35.27 lbs. |
| Warranty | 3-Years. parts, 3-Years. labor, 3-Years. On-Site Support With Next Business Day Response. |