| Feature | [SNST3603] Dell PowerEdge T360 Server |
| Form Factor | 3.5" Chassis up to 8 Hot Plug Hard Drives, TPM 2.0 V3 |
| CPU | Intel Xeon E-2436 2.9G, 6C/12T, 18M Cache, Turbo, HT (65W) DDR5 |
| System Management | iDRAC9 Datacenter 15G with OpenManage Enterprise Advanced |
| Memory | 16GB (1x16GB) UDIMM, 5600MT/s ECC |
| Harddisk | 2x 600GB Hard Drive SAS ISE 12Gbps 10k 512n 2.5in with 3.5in HYB CARR Hot-Plug |
| Software RAID | PERC H755 Controller Adapter Full Height, Support RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Network | On-Board Broadcom 5720 Dual Port 1Gb LOM |
| Optical Drive | None |
| Network Options | 2 x 1GbE LOM |
| Front Ports | 1 x iDRAC Direct (Micro-AB USB) port |
| 1 x USB 3.2 Gen1 | |
| Rear Ports | 1 x Dedicated iDRAC Ethernet port |
| 3 x USB 2.0 | |
| 3 x USB 3.2 Gen1 | |
| 1 x Serial port | |
| 1 x VGA port | |
| 2 x Ethernet ports | |
| Internal Ports | 1 x USB 3.2 Gen1 |
| Slots PCIe | Up to four PCIe slots: |
| lot 1: x8 Gen4 Full height, half length | |
| Slot 2: x16 Gen5 Full height, half length | |
| Slot 3: x1 Gen4 Full height, half length | |
| Slot 4: x8 Gen4 Full height, half length | |
| Power Supply | Dual, Hot-Plug, Redundant Power Supply (1+1), 600W |
| Dimensions | Height 382.5 mm (15.06 inches) (with feet)/ 369.5 mm (14.55 inches) (without feet) |
| Width 175.0 mm (6.89 inches) | |
| Depth 579.72 mm (22.82 inches) with bezel/ 562.12 mm (22.13 inches) without bezel | |
| Weight | 25.10 kg (55.34 lbs.) maximum weight |
| Warranty | 3Yrs ProSupport with 4-Hour Onsite Service + 3Yrs Keep Your Hard Drive |