| Feature | [SNST3608] Dell PE T360 6333P 3.1G, 6C/12T,, 18M Cach, 16GB Memory, 2x 600GB SAS ISE Hot-Plug, PERC H755 Support RAID 0,1,5,10, No OS, No DVD, iDRAC9, Enterprise 16G, OpenManage Enterprise Advance, 3Yrs ProSupport with 4-Hour Onsite Service, 3Yrs Keep Your Hard Drive |
| Form Factor | 3.5" Chassis with up to 8 Hot Plug Hard Drives Trusted Platform Module 2.0 V6 |
| CPU | Intel® Xeon® 6 Performance 6333P 3.1G, 6C/12T, 18M Cache, Turbo, HT (65W) DDR5 |
| System Management | iDRAC9, Enterprise 16G with OpenManage Enterprise Advanced |
| Memory | 16GB (1x 16GB) UDIMM, 5600MT/s ECC |
| Motherboard | PowerEdge T360 Motherboard with Broadcom 5720 Dual Port 1Gb On-Board LOM |
| Harddisk | 2x 600GB Hard Drive SAS ISE 12Gbps 10k 512n 2.5in with 3.5in HYB CARR Hot-Plug |
| Software RAID | PERC H755 Adapter Full Height Support RAID 0,1,5,6,10,50,60 |
| Network | Broadcom 5720 Dual Port 1Gb On-Board LOM |
| Optical Drive | N/A |
| Front Ports | 1 x iDRAC Direct (Micro-AB USB) port |
| 1 x USB 3.2 Gen1 | |
| Rear Ports | 3 x USB 2.0 |
| 3 x USB 3.2 Gen1 | |
| 1 x Dedicated iDRAC Ethernet port | |
| 1 x Serial | |
| 1 x VGA | |
| 2 x Ethernet ports | |
| Internal Ports | 1 x USB 3.2 Gen1 |
| Slots PCIe | Up to four PCIe slots: |
| lot 1: x8 Gen4 Full height, half length | |
| Slot 2: x16 Gen5 Full height, half length | |
| Slot 3: x1 Gen4 Full height, half length | |
| Slot 4: x8 Gen4 Full height, half length | |
| Power Supply | Dual, Hot-Plug, Redundant Power Supply (1+1), 600W MM |
| Dimensions | Height – 382.5 mm (15.06 inches) |
| Width – 175 mm (6.89 inches) | |
| Depth – 579.72 mm (22.82 inches) with bezel | |
| Warranty | 3Yrs ProSupport with 4-Hour Onsite Service + 3Yrs Keep Your Hard Drive |