| Model | Server Lenovo ThinkSystem SR650 V4 2 x Intel Xeon 6517P / 2 x 16GB/ 4 x 960GB / RAID 5350-8i/ 2x 1300W - 3yr Warranty |
| SKU | 7DGDS1WX00 |
| Form Factor | 2U rack Server |
| Processors | 2 x Intel Xeon 6517P 16C 190W 3.2GHz Processor |
| Cache memory | 48MB |
| Memory | 2 x 16GB TruDDR5 6400MHz (1Rx8) RDIMM |
| Harddisk | 4 x 960GB Read Intensive SATA 6Gbps 2.5in VA HS SSD v2 |
| RAID Support | ThinkSystem RAID 5350-8i PCIe 12Gb Adapter |
| Optical | None |
| Network Interface | ThinkSystem Intel E610-T2 10GBase-T 2-Port OCP Ethernet Adapter(Generic FW) |
| Expansion Slots | • Up to 10x PCIe Gen5 slots |
| • 2x OCP 3.0 slots | |
| Ports | Front: |
| • Optional 2x USB 3.0 with XClarity Mobile support and 1x mini DP | |
| • Optional 1x external diagnostics handset port | |
| Rear: | |
| • 2x USB 3.0 G1 | |
| • 1x VGA port | |
| • 1x 1GbE RJ-45 dedicated management port | |
| • Optional 2 1GbE management port in OCP slot location | |
| • Optional 1x serial port | |
| Power Supply | 2 x ThinkSystem 1300W 230V/115V Platinum CRPS Hot-Swap Power Supply v2.4 |
| Power Cable | 2 x 2.8m, 10A/120V, C13 to NEMA 5-15P (US) Line Cord |
| System Management | Lenovo XClarity XCC3 premier - FOD |
| Warranty | 3 Years. 24x7 Warranty On-Site |