| Model | Lenovo ThinkSystem SR650 V2 Xeon-6517P/ 2x16GB/ 4 x 960GB/ E610-T2/ 2x1300W- 3yr Warranty |
| SKU | 7DGDS0US00 |
| Form Factor | 2U rack Server |
| Processors | 2 x Intel Xeon 6517P 16C 190W 3.2GHz Processor |
| Memory | 2 x 16GB TruDDR5 6400MHz (1Rx8) RDIMM |
| Harddisk | 4 x 960GB Read Intensive SATA 6Gbps 2.5in VA HS SSD v2 |
| RAID Support | ThinkSystem RAID 5350-8i PCIe 12Gb Adapter |
| Optical | No Optical Drive (Optional) |
| Network | ThinkSystem Intel E610-T2 10GBase-T 2-Port OCP Ethernet Adapter(Generic FW) |
| Expansion Slots | Up to 8x PCIe 4.0 slots, 1x OCP 3.0 slot, 1x cabled HBA/RAID adapter that doesn't occupy a standard PCIe slot |
| Ports | Front: 1x USB 3.1 G1, 1x USB 2.0 with XClarity Mobile support, 1x VGA (optional), 1x external diagnostics handset port |
| Rear: 3x USB 3.1 G1, 1x VGA, 1x RJ-45 (management), 1x Serial port (optional) | |
| Power Supply | 2 x 1300W 230V/115V Platinum CRPS Hot-Swap Power Supply v2.4 |
| Power Cable | 2 x 2.8m, 10A/120V, C13 to NEMA 5-15P (US) Line Cord |
| System Management | Lenovo XClarity XCC3 premier - FOD |
| Warranty | 3 Years. 24x7 Warranty On-Site |