| Model | "Server" HPE ProLiant ML350 Gen11 4510 2.4GHz 12c 1P 1x32GB-R 4LFF MR408i-o 2x4TB HDD 1x800W PS AP Server |
| Product Number | P82651-375 |
| Form Factor | 4UTower, Optional Tower-to-Rack conversion kit (P47394-B21) to convert the unit to a 5U Rack-mount server. |
| CPU | Intel Xeon Silver 4510 (30MB Cache, 12-Cores/24-Threads, 2.40 GHz up to 4.1 GHz Turbo, TDP 150W) |
| Number of CPU | One processor (Max2) |
| Memory | 32GB (1x32 GB, 5600 MT/s) |
| Network Controller | Broadcom BCM5719 Ethernet 1Gb 4-port BASE-T OCP3 Adapter for HPE |
| Storage Controller | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Included Drives | 2x HPE 4TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF LP 1-year Warranty Multi Vendor HDD |
| Internal Storage | Default with 8 SFF SAS/SATA/NVMe x1 U.3 Drive Cage Kit (P47217-B21), up to two additional drive cages. |
| Optical Drive | Optional DVD-ROM or DVD-RW. Optional via ODD cable Kit. Optional Half-Height RDX, up to 1. |
| Refer to the QuickSpecs for more detail. | |
| Expansion Slots | Default with 4 x8 PCIe 5.0 slots with primary riser cage. Upgradable with additional riser kit. |
| Power Supply | HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Management | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); |
| HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) | |
| Minimum dimensions ( H x D x W) | 46.2 x 71.2 x 17.4 cm. |
| Weight | 43.05 kg (94.91 lb) |
| Warranty | 3-Years. Standard Warranty Next Business Day Support (Parts, Labor, Onsite) |