| Model | "Server” HPE ProLiant DL365 Gen11 9224 2.5GHz 24c 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SATA SSD 2x800W PS AP Server |
| Product Number | P81574-375 |
| Form Factor | 1U Rack |
| CPU | AMD EPYC 9224 2.5GHz 24-core 200W |
| Number of CPU | One with standard heatsink |
| Memory | 64GB (2x32 GB, 4800 MT/s) |
| Network Controller | Broadcom BCM57416 Ethernet 10Gb 2-port BASE-T OCP3 Adapter for HPE |
| Storage Controller | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Included Drives | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSDD |
| Optical Drive | Optional - HPE 9.5mm SATA DVD-RW Optical Drive, HPE Mobile USB DVD-RW Drive. |
| Expansion Slots | 2 maximum, for detail descriptions refer to the QuickSpecs |
| Power Supply | 2x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Fans | 7x Standard Fans |
| Management | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); |
| HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) | |
| Rail Kit | HPE ProLiant DL3XX Gen11 Easy Install Rail 2 Kit |
| Security | TPM (Trusted Platform Module) |
| Dimensions (H x W x D) | 4.29 X 44.89 X 64.94 cm; 1.69 X 17.67 X 25.57 in |
| Weight | 12.70 kg |
| Warranty | 3-Years. parts, 3-Years. labor, 3-Years. On-Site Support With Next Business Day Response |