| Feature | [SNST5602] Dell PowerEdge T560 Tower Server |
| Form Factor | 8 x 3.5" SAS/SATA, 1 CPU, PERC 11 Trusted Platform Module 2.0 V3 |
| CPU | 2 x Intel Xeon Gold 6426Y 2.5G, 16C/32T, 16GT/s, 37.5M Cache, Turbo, HT (185W) DDR5-4800 |
| System Management | iDRAC9, Enterprise 16G with iDRAC9, Enterprise 16G |
| Memory | 32GB (2x 16GB) RDIMM, 5600MT/s, Single |
| Harddisk | 4x 480GB SSD SATA Read Intensive 6Gbps 512 2.5in Hot-plug AG Drive,3.5in HYB CARR, 1 DWPD |
| Software RAID | PERC H755 SAS Front with front load Support RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Network | Broadcom 57416 Dual Port 10GbE BASE-T Adapter, OCP NIC 3.0 |
| Optical Drive | N/A |
| Front Ports | • 1 x USB 2.0 |
| • 1 x USB 3.0 | |
| • 1 x iDRAC Direct (Micro-AB USB) port | |
| Rear Ports | • 1 x USB 2.0 |
| • 1 x USB 3.0 | |
| • 1 x Serial port (optional) | |
| • 1 x Dedicated iDRAC (RJ45) port | |
| • 1 x VGA port | |
| • 2 x Ethernet ports | |
| Internal Ports | 1 x USB 3.0 (optional) |
| PCIe | Up to six PCIe slots: |
| • Slot 1: x16 Gen5 Full height, Full length | |
| • Slot 2: x16 Gen5 Full height, Full length | |
| • Slot 3: x16 Gen4 Full height, Half length | |
| • Slot 4: x16 Gen4 Full height, Half length | |
| • Slot 5: x16 (x8 lanes) Gen4 Full height, Half length | |
| • Slot 6: x16 Gen4 Full height, Half length | |
| Power Supply | Dual, Hot Plug, Redundant Power Supply (1+1), 800W, Mixed Mode |
| Dimensions | Height — 464.0 mm (18.26 inches) (with feet) |
| 508.8 mm (20.03 inches) (with caster wheels) | |
| 446.0 mm (17.60 inches) (without feet) | |
| Width — 200.0 mm (7.87 inches) | |
| Depth — 678.2 mm (26.70 inches) (with bezel) | |
| 660.6 mm (26 inches) (without bezel) | |
| Warranty | 3Yrs ProSupport with 4-Hour Onsite Service + 3Yrs Keep Your Hard Drive |