| Feature | [SNSR7601] Dell PowerEdge R760xs Rack Server |
| Form Factor | 2.5" Chassis with up to 16 Hard Drives (SAS/SATA) Trusted Platform Module 2.0 V3 Riser Config O, |
| No Riser, 1x16 + 1x8 (1 CPU), without OCP | |
| CPU | 2 x Intel Xeon Silver 4514Y 2G, 16C/32T, 16GT/s, 30M Cache, Turbo, HT (150W) DDR5-4400 |
| System Management | iDRAC9, Enterprise 16G with OpenManage Enterprise Advanced |
| Memory | 64GB (2x 32GB) RDIMM, 5600MT/s, Dual Rank |
| Harddisk | 4x 960GB SSD SATA Read Intensive 6Gbps 512 2.5in Hot-plug AG Drive, 1 DWPD |
| Software RAID | PERC H755 SAS Front with rear load |
| Network | Broadcom 5720 Dual Port 1Gb On-Board LOM, MLK + Broadcom 57414 Dual Port 10/25GbE SFP28 Adapter, PCIe Low Profile, V2, No OCP 3.0 mezzanine NIC card, Blank Filler Only |
| Optical Drive | N/A |
| Front Ports | 1 x iDRAC Direct (Micro-AB USB) port, 1 x USB 2.0, 1 x VGA Internal Ports: 1 x USB 3.0 (optional) |
| Rear Ports | • 1 x Dedicated iDRAC Ethernet port, 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x VGA, 1 x Serial (optional) |
| Internal Ports | 1 x USB 3.0 (optional) |
| PCIe | • 1 CPU Configuration: Up to 4 PCIe slots (2 x8 Gen5, 1 x16 Gen4, 1 x8 Gen4) |
| • 2 CPU configuration: Up to 6 PCIe slots (2 x16 Gen5, 3 x16 Gen4, 1 x8 Gen4 | |
| Power Supply | Dual, Hot-plug, Power Supply Redundant (1+1), 800W, Mixed Mode |
| Dimensions | Height – 86.8 mm (3.41 inches) |
| Width – 482 mm (18.97 inches) | |
| Depth – 707.78 mm (27.85 inches) – without bezel | |
| 721.62 mm (28.4 inches) – with bezel | |
| Weight | Max 28.6 kg (63.0 lbs.) |
| Warranty | 5Yrs ProSupport and 4Hr Mission Critical + 5Yrs Keep. Your Hard Drive |