| Model | HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2 8SFF Configure-to-order Server (P38411-B21) |
| Processor | 2x AMD EPYC 7313 3.0GHz 16-core 155W Processor for HPE |
| Number of CPU | One processor (Up to 2) |
| Memory | HPE 32GB (2x16GB) Dual Rank x8 DDR4-3200 CAS-22-22-22 Registered Smart Memory Kit |
| Network Controller | Intel I350-T4 Ethernet 1Gb 4-port BASE-T OCP3 Adapter for HPE |
| Storage Controller | HPE MR416i-a Gen10 Plus x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 12G Controller |
| Disk Drive | HPE 4 x 960GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Internal Storage | 8 SFF (Hot Plug) Chassis |
| Optical Drive | HPE 9.5mm SATA DVD-RW Optical Drive |
| PCI-Express Slots | 3-slots (x8, x16, x8) as standard |
| Power Supply | 2x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Management | HPE iLO Advanced 1-server License with 3yr Support on iLO Licensed Features |
| Form Factor | 2U rack Server |
| Warranty | 3-Years Standard Warranty Next Business Day Support (Parts, Labor, Onsite) |