| SKU | P56959-B21 |
| Model | HPE ProLiant DL380 Gen10 4208 2.10GHz 8-core 1P 32GB-R MR416i-a 8SFF BC 800W PS Server |
| Processor | Intel® Xeon® Silver 4208 (8 core, 2.1GHz, 85W) |
| Number of CPU | One processor (Up to 2) |
| Memory | 32GB RDIMM 2R 2933 MT/s (1x 32GB) |
| Network Controller | HPE Ethernet 1Gb 4-port FLR-T I350-T4V2 Adapter (665240-B21) plus optional stand-up card |
| Storage Controller | Broadcom MegaRAID MR416i-p 4GB and Smart Storage Battery |
| Disk Drive | HPE 3x960GB SATA MU SFF SC MV SSD |
| Internal Storage | 8 SFF (Hot Plug) Chassis |
| Optical Drive | No Optical Drive (Optional) |
| PCIe Slots | 3-slots (x8, x16, x8 with dual m.2) as standard; upgradeable to 8-slots in a 2 processor configuration |
| Power Supply | 1x 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Management | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); |
| HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced (require licenses) | |
| Form Factor | 2U Rack |
| Warranty | 3 Years Standard Warranty Next Business Day Support (Parts, Labor, Onsite) |