| Model | [US.RSKST.045] Altos BrainSphere™ T110 F5 |
| Form Factor | Tower |
| Processors | Intel® Xeon® E-2224 Processor 8M Cache, 3.40 GHz |
| Memory | 8GB (1x8GB) DDR4-2666 ECC UDIMM |
| Harddisk | 1 x 1TB 3.5" SATA 7200 RPM |
| RAID | Integrated SATA RAID supports RAID 0, 1, 5, 10 on Windows® OS only |
| Expansion Slots | PCIe : |
| • 1x PCI-E 3.0 x8 (in x16) | |
| • 2x PCI-E 3.0 x4 (in x8) | |
| M.2 | |
| • 1x M.2 2280/22110 slot (M-key, w/PCIe 3.0 x4) | |
| I/O ports | Front I/O Ports |
| • 2 x USB 3.2 Gen1 | |
| • 2 x USB 2.0 | |
| Rear I/O Ports | |
| • 2 x RJ45 Ethernet LAN ports | |
| • 1 x RJ45 Dedicated IPMI LAN port | |
| • 1 x COM port | |
| • 1 x USB 3.2 Gen1 Type A | |
| • 2 x USB 3.2 Gen 1 | |
| • 2 x USB 2.0 | |
| • 1 x VGA port | |
| Chipset | Intel® C242 |
| RAID Controller | Integrated SATA RAID supports RAID 0, 1, 5, 10 on Windows® OS only |
| Optical device | No Optical Drive (Optional) |
| Onboard Gigabit Ethernet | 2 x RJ45 Ethernet LAN ports |
| Power Supply | 500W |
| OS Support (Not Provide OS) | Microsoft® Windows Server® 2019 / 2016 |
| Red Hat® Enterprise Linux® | |
| Dimensions (D x W x H) | 425 x 184 x 362 mm |
| Warranty | 3 Year warranty Part & Labor, 5x8, Onsite Sevice NBD Thailand |