| Model | Workstation Dell Pro Max 16 MC16250 Intel Core U7-255H| Win 11 Pro| 32GB | 1TB SED SSD | RTX 1000 | 16" FHD Non-Touch IR Cam |Wi-Fi 7 BE201|100W |
| |Wi-Fi 7 BE201|130W | |
| SKU | SNSMC1625004 |
| Display | 16.0" FHD+ LCD with 300 nits, Non-touch, FHD HDR IR Camera, Microphone |
| CPU | Intel Core Ultra 7 255H (24MB, 16 cores, 16 threads, up to 5.10 GHz Turbo, 45W) |
| OS | Windows 11 Pro |
| RAM | 32GB (2x16GB) DDR5, 5600 MT/s, SoDIMM, Dual Channel, non-ECC |
| Hard Disk | 1TB, M.2 2280, Gen4 PCIe NVMe, SED SSD, Class 40 |
| Optical drive | None |
| Graphic | NVIDIA® RTX™ PRO 1000 -Blackwell Generation graphics , 8 GB GDDR7 |
| Wireless/BT | Intel Wi-Fi 7 BE201, Bluetooth 5.4 wireless card |
| Ethernet | 10/100/100 Mbps |
| Ports | (2) Thunderbolt™ 4 (40 Gbps) ports with Power Delivery and DisplayPort™ |
| USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) port with PowerShare | |
| USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) port | |
| HDMI 2.1 port | |
| RJ45 (1 Gbps) Ethernet port | |
| Global headset port | |
| Keyboard | Thai backlit Copilot key keyboard with numeric keypad |
| Battery/Power | 4 cell, 64Whr, ExpressCharge(TM) Capable, standard battery , 130W AC adapter, USB Type C |
| Dimensions (H x W x D) | Height (rear): 0.75 in. (19.08 mm) |
| Height (peak): 1.01 in. (25.60 mm) | |
| Height (front): 0.59 in. (15.08 mm) | |
| Width: 14.09 in. (358 mm) | |
| Depth: 10.08 in. (256 mm) | |
| Weight | Starting is 4.86lbs/ 2.20kg |
| Warranty | 3 Yrs. Pro Support + 3 Yrs. battery |