| Model | HP Z4 G5 Workstation Desktop PC |
| SKU | 9D636PT#AKL |
| Chassis | Tower |
| CPU | Intel Xeon W3-2435 (22.5MB Cache/8 cores,16-Threads/ 3.10 GHz Upto 4.30 GHz |
| Operating System (OS) | Windows 11 Pro |
| RAM | 16GB (1x16GB) DDR5 4800 DIMM ECC |
| Harddisk | 1TB PCIe® NVMe™ TLC M.2 SSD |
| Graphic | NVIDIA RTX A2000 (12 GB GDDR6 dedicated) |
| Optical drive | None |
| Wireless/BT | Intel® Wi-Fi 6E AX210 (2x2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Mouse/Keyboard | Mouse HP BLK 125 WRD + KBD HP 125 BLK WD THAI |
| Front Port | 4 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 headphone/microphone combo |
| Rear Port | 1 RJ-45; 1 audio-in/out |
| Optional Ports | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); |
| Front Premium Version: 2 SuperSpeed USB Type-C® 20Gbps signaling rate (USB Power Delivery), | |
| 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate, 1 headset/microphone combo | |
| Sound / Audio | Realtek ALC3205-CG |
| Power Supply | 1125 W internal power supply, up to 90% efficiency, active PFC; 775 W internal power supply, up to 90% efficiency |
| active PFC; 525 W internal power supply, up to 90% efficiency, active PFC525 W internal power supply, up to 90% efficiency, | |
| active PFC; 1125 W internal power supply, up to 90% efficiency, active PFC; 775 W internal power supply, up to 90% efficiency, active PFC | |
| Dimensions | 6.65 x 17.50 x 15.20 in; 16.89 x 44.45 x 38.61 cm; |
| 12.36 x 22.52 x 22.17 in; 31.4 x 57.2 x 56.3 cm (Package) | |
| Weight (Net) | Starting at 23.2 lb; Starting at 10.5 kg; |
| Starting at 31.61 lb; Starting at 14.35 kg (Package) ;(Exact weights depend upon configuration (System weight only)) | |
| Warranty | 3 Years. On-Site |