| Model | [SNST346011] Dell Precision 3460 SFF i5-13600 16GB T400-4GB 256SSD+2TB Win11Pro |
| Form Factor | Tower |
| CPU | 13th Generation Intel® Core™ i5-13600, 24 MB Cache, 14 Core(6+8), 2.6 GHz to 5.0 GHz, 65W |
| Chipset | Intel® W680 Chipset |
| OS | Windows 11 Pro, English |
| RAM | 16GB (1x16GB), DDR5, 5600MHz,SO-DIMM, ECC |
| Hard Disk | M.2 256GB PCIe NVMe Class 35 Solid State Drive + 3.5 inch 2TB 7200rpm Hard Disk Drive |
| Optical drive | 8x DVD+/-RW 9.5mm Optical Disk Drive |
| Graphic | Nvidia T400 4GB, 4GB, 3 mDP to DP adapter |
| Wireless/BT | Intel Wi-Fi 6E (6GHz) AX211 2x2 Bluetooth 5.2 Wireless Card |
| Mouse/Keyboard | Dell Optical Mouse MS116 Black + Dell Keyboard KB216 Black (Thailand) |
| Power Supply | 260W internal power supply unit, 85% efficient PSU, 80 Plus Platinum |
| Ports | N/A |
| Color | Black |
| Other | VideoPort on board : 3 Display Port |
| VideoPort on Graphic card : 3 mini Display Port | |
| Warranty | 3Yr Pro Support |