| Model | Lenovo ThinkSystem SR550 |
| Form Factor/Height | 2U rack server |
| Number of Processors | Up to 2x Intel® Xeon® Platinum processors, up to 125W |
| Memory | Up to 768GB in 12x slots, using 64GB DIMMs; 2666MHz TruDDR4 |
| Expansion Slots | Up to 6x PCIe 3.0 (with 2x processors) via multiple riser options (PCIe-only or PCIe + ML2) |
| Drive Bays | Up to 16x HS or 8x SS LFF; plus up to 2x mirrored M.2 boot (opt. RAID 1) |
| HBA/RAID Support | SW RAID std. (up to 8 ports); up to 16-port HBAs/or HW RAID with flash cache |
| Security and Availability Features | TPM 1.2/2.0; PFA; HS/redundant drives and PSUs; operating temp up to 45°C (with limitations); |
| front-access diagnostics via dedicated USB port; opt. redundant cooling | |
| Network Interface | 2x 1GbE ports + 1x dedicated 1GbE management port (std); 1x opt. 10GbE LOM |
| Power | 2x hot-swap/redundant (Energy Star 2.1): 550W/750W 80 PLUS Platinum; or 750W 80 PLUS Titanium |
| Systems Management | XClarity Controller embedded management, XClarity Administrator centralized infrastructure delivery, |
| XClarity Integrator plugins, and XClarity Energy Manager centralized server power management | |
| OSes Supported | Microsoft Windows Server, SLES, RHEL, VMware vSphere. Visit lenovopress.com/osig for more information. |
| Featured Options | 3.5-inch 10TB 7,200rpm SAS 12Gb Hot-Swap |
| 7XB7A00046 | |
| High-capacity drives for enterprise- class applications | |